صفحه اصلی|استان|سیاسی|علمی|فرهنگی|هنری|حوادث|شهرستان|ورزشی|اجتماعی|اقتصادی
چهارشنبه ٢٩ دی ١٣٩٥
اخبار > عدم نظارت به موقع شورای سردشت وضعیت نابسامان شهردار سابق را رقم زد


 چاپ      ارسال به دوست
 
 
     
     
در آیین معارفه شهردار سردشت؛

عدم نظارت به موقع شورای سردشت وضعیت نابسامان شهردار سابق را رقم زد

 
     

مدیرکل دفترامور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربیگفت: اگر نظارت به موقع اعضای شورای شهر سردشت وجود داشت هیچ وقت استانداری به موضوع آماده به خدمت شدن شهردار سابق ورود پیدا نمی کرد.

     
     

به گزارش خبرنگار بُلفَت، "سیف الله مطلبی"  روز یکشنبه در آیین تودیع و معارفه شهردار جدید، سردشت را دارای پیشینه تاریخی شهرنشینی دانست و گفت: اگرچه به سبب وجود تمدن های باستانی همچون موساسیر ربط شهرنشینی در سردشت رواج داشته ولی متاسفانه با آنهمه پیشینه تاریخی این شهر هنوز هم نتوانسته به وضعیت مطلوبی برسد.

مدیرکل دفترامور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی از دلایل عقب ماندگی سردشت به کم کاری مسئولینی اشاره کرد که در این راستا نتوانسته اند دین خود را به این مردم ادا کنند و همچنین شهروندانی که به سبب سهل انگاری، خواسته های خود را از مسئولین پیگیری نکرده و یا اینکه همگام با افراد خدمتگذار در حرکت نبودند.

وی همچنین با اشاره به پروژه های سرمایه گذاری مشارکتی آن را یکی از عوامل درآمدهای پایدار شهرداری ها معرفی کرد و در این راستا گفت: شهرداری ها با امکاناتی همانند زمین که در اختیار دارند می توانند زمینه های سرمایه گذاری را با کمک بخش خصوصی فراهم کنند.

مطلبی افزود: در سال 91 مجموع پروژه هایی که به صورت سرمایه گذاری مشارکتی توسط شهرداری های استان انجام شده کمتر از 5 هزار میلیارد ریال بوده اما در شرایط حاضر به بیش از 30 هزار میلیارد ریال رسیده است و بیش از 2 برابر بودجه سالانه شهرداری ها را تشکیل می دهد.

وضعیت بودجه شهردرای سردشت نگران کننده است

وی از وضعیت نگران کننده بودجه شهرداری سردشت نسبت به سایر شهرهای استان، گفت: بودجه شهرداری های استان علیرغم تحریمها و کاهش قیمت نفت تا قبل از سال 92، یک هزار و 740 میلیارد ریال بوده اما این وضعیت در سردشت براساس تفریق و عملکرد قطعی بودجه شهرداری 46 میلیارد ریال است و تا پایان سال 94 به حدود 92 میلیارد رسید.

وی افزود: رشد بودجه سردشت با این آهنگ نشان از عقب ماندگی درآمدی شهرداری دارد و اگرچه در اوایل انقلاب در منطقه جنگ و ناامنی را شاهد بودیم اما در شرایط عادی نیز از نظر درآمدی پیشرفتی نداشته است.

مدیرکل دفترامور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربیدر مورد سرانه بودجه هم خاطر نشان کرد: سرانه بودجه در شهرهای استان اگر 500 هزار تومان باشد در سردشت حدود 200 هزار تومان است و می توان گفت مسئولین در این راستا هم نتوانسته اند اعتماد عمومی را جلب کنند.

وی از مالیات ارزش افزوده به عنوان یک منبع درآمدی پایدار دیگر شهرداری ها نام برد و گفت: در سال گذشته یک هزار و 700 میلیارد ریال از محل مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری های استان اعتبار پرداخت شده که پش بینی می شود این رقم تا پایان امسال به بیش از 2 هزار میلیارد ریال برسد.

اختصاص 25 میلیارد از اعتبارات استانی به شهرداری های سردشت، ربط و میراباد

سیف الله مطلبیدر خصوص اختصاص اعتبارات استانی نیز افزود: در سالهای گذشته کمتر از 150 میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی استانی به شهرداری ها اعتبار داده می شد اما امسال به دستور استاندار به 450 میلیارد ریال افزایش داده شده است که برای شهرداری های سردشت، ربط و میراباد بیش از 25 میلیارد ریال اختصاص داده شده است.

وی از لایحه هایی که دولت برای استخدامی کارکنان شهرداری ها و افزایش اختیارات شوراها تقدیم مجلس کرده خبر داد و گفت: لوایحی همچون استخدامی کارکنان شهرداری و شهرداران، شناسایی منابع درآمدی پایدار در جهت کاهش وابستگی به درآمدهای ساخت و ساز تا رسیدن به کمتر از 10 درصد، مدیریت جامع شهری و محول شدن وظایف برخی ادارات به شهرداران، افزایش اختیارات شوراها ، از جمله این لوایح هستند.

تعریف چشم انداز توسعه بلندمدت برای شهرداری های استان

مطلبی به سیاست های استانداری در رابطه با تعیین برنامه های بلند مدت و پیشنهاد آن به شهرداری های استان پرداخت و گفت: دستورالعمل برنامه راهبردی عملیاتی 20 ساله شهر به شهرداری ها ابلاغ شده تا همانند دولت بر اساس چشم انداز توسعه 5 ساله حرکت کنند و وضعیت خود را بهبود دهند.

وی در رابطه با تغییر ساختار سازمانی شهرداری ها گفت: ساختار کنونی سازمانی شهرداری ها معیوب است و به همین دلیل جوابگوی وضعیت شهرداری ها نیست که طرح های مطالعاتی آن برای شهرهای زیر 100 هزار نفر در حال آماده شدن است که امیدواریم تا پایان امسال تصویب و ابلاغ شود.

وی بیان کرد: ساختار سازمانی شهرداری ها در این شرایط 37 شهر استان را شامل می شود که در این ساختار جدید تفاوت هایی برای شهرهای عمقی و مرزی به جهت شرایط خاص آن تعریف شده است.

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری در رابطه با تغییر اساسنامه سازمان های وابسته به شهرداری ها هم گفت: اساسنامه سازمان های وابسته به شهرداری ها تغییر داده شده و بر اختیارات آنها اضافه شده است و در این راستا نفوذ و دخالت دولت کم شده و بر اختیارات شورا و شهرداری در جهت انتخاب مدیرعامل و شورای آن سازمان اضافه شده است

وی همچنین بر لزوم طرح های عمرانی مطالعه شده در شهرداری ها در زمینه پروژه های تفریحی و گردشگری، ترافیک، اصلاح هندسی معابر، ساماندهی پسماند و غیره تاکید کرد و گفت: امسال دولت اعتبارات خوبی را برای طرح های عمرانی مطالعه شده اختصاص داده است که در صورت موجود بودن هر طرحی اعتبارش نیز تامین می شود اما متاسفانه شهرداری ها به پروژه های مطالعاتی و پژوهشی اهمیت کمتری می دهند.

وی افزود: وزارت کشور و سازمان شهرداری ها هم برای طرح های درآمدزایی که در شورای شهر مصوب شده باشد از طریق استانداری وام قرض الحسنه به مبلغ 20 میلیارد ریال بدون کارمزد و توقف 6 ماهه اختصاص می دهد که در 3 ماهه گذشته بیش از 6 شهر استان از این طرح در ساخت کارخانه آسفالت، سنگ شکن، مجتمع تجاری و توریستی و غیره بهره برده اند.

عدم نظارت به موقع شورا سبب ورود استاندار و آماده به خدمت شدن شهردار سابق سردشت شد

مطلبی نظارت به موقع اعضای شورا و آگاهی آنها به قوانین و مقررات در مورد امورات جامعه را از دلایل رای مردم به شوراها دانست و با اشاره به پرونده شهردار سابق سردشت گفت: اگر نظارت به موقع اعضای شورا وجود داشت هیچ وقت استانداری به موضوع آماده به خدمت شدن شهردار سابق ورود پیدا نمی کرد.

وی افزود: اگرچه به شهردار سابق سردشت در دو نوبت مهلت سه ماهه و شش ماهه داده شد تا مشکلات مربوط به پیمانکاران بررسی شود اما متاسفانه بی نتیجه ماند.

مدیرکل دفترامور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی تصریح کرد: خوشبختانه با ورود به موقع استانداری به بحث پیمانکاران و بررسی صورت وضعیت آنها از 157 میلیارد ریال قراردادها به 80 میلیارد ریال کاهش داده شد.

وی افزود: شهردار سابق سردشت برای نمونه خدماتی را از صاحب لودر و برای خاکبرداری درخواست کرده بود که با هزینه اجاره ای که به صاحب لودر پرداخت می شد خرید همان لودر امکان پذیر بود.

مطلبی با اشاره به ماده 71 قانون وظایف شوراهای اسلامی بر وحدت و همدلی اعضای شورا در جهت منافع عمومی و شهری تاکید کرد و در این راستا گفت: همانطور که در قانون امده شوراها به غیر از بحث های امنیتی و سیاسی در تمامی حوزه های اجتماعی و دولتی وظیفه نظارت را دارند.

وی همچنین از کمک به شهرداری ها در صورت عدم هماهنگی با سایر ادارات دولتی خبر داد و گفت: وظیفه شورا و شهرداری بررسی و شناخت نارسایی های شهر است و بایستی با برنامه ریزی های مدون در صدد رفع کاستی ها اقدام شود و چنانچه اداره ای با شهرداری ها همکاری نکند از طریق مقامات استانی پیگیری خواهیم کرد.

سردشت طرح جامع شهری ندارد

سرپرست فرمانداری سردشت نیز در این آیین با ابراز گلایه مدیریت شهردار سابق سردشت را نابسامان ارزیابی کرد و گفت: به دلیل بحث هایی که شهردار سابق سردشت همچون مشکلات عدیده مالی و پرونده های بلاتکلیف با پیمانکاران داشت نوعی بدبینی به سیستم شهرداری به وجود امده است که لازم است شهردار جدید به همراه اعضای شورا بررسی دقیق و جامعی از وضعیت کلی شهر برای حل مشکلات داشته باشند.

میراشکان مهدوی نیا همچنین وضعیت خاص توپوگرافی این شهر را نامناسب ارزیابی کرد و گفت: طرح هادی سردشت در سال 92 به اتمام رسیده اما متاسفانه اقدام و اعتباری به منظور بازنگری و یا طرح تفصیلی و جامع شهری صورت نگرفته است.

وی از مشکلات عدم مطالعه طرح جامع شهری رواج حاشیه نشینی در سردشت را برشمرد و افزود: سکونتگاه های غیر رسمی حتی اصول اولیه شهرنشینی و مبلمان شهری در آن رعایت نشده و با موضوعاتی همچون مشکلات ترافیکی، مسائل اجتماعی و غیره به معضلی برای شهر تبدیل شده است.

سردشت بهشت زمین خواران است / حقوق معوقه کارمندان شهرداری بیش از 4 ماه

مهدوی نیا از سردشت به عنوان بهشت زمین خواران نام برد و اظهار کرد: این مشکلات سبب شده تا افرادی سوء استفاده کنند و به زمین خواری در حاشیه شهر اقدام کنند و اگر چاره ای در این خصوص اندیشیده نشود شهر به بن بست خواهد رسید.

وی مسیر حرکت شهر سردشت با این وضعیت را به ناکجا آباد دانست و به شهردار جدید توصیه کرد: داشتن برنامه مدون برای وضعیت موجود و بحث سکونتگاه های غیر رسمی، حرکت به سمت شهرنشینی اصولی، توجه به حرکت و گسترش شهر، و ایجاد ورودی دوم شهر از جمله اولویت های شهرداری سردشت هستند.

سرپرست فرمانداری سردشت از پرداخت نشدن حقوق کارمندان شهرداری سردشت خبر داد و گفت: حقوق کارکنان شهرداری بیش از 4 ماه است که پرداخت نشده است و به دلیل اینکه شهرداری ها درآمدهای پایداری ندارن نیازمند توجه ویژه و حمایت خاص مالی هستند.

آیین معارفه شهردار جدید سردشت در سالن اجتماعات شهرداری این شهر و با حضور مدیرکل دفترامور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی، سرپرست فرمانداری سردشت، امام جمعه، شورای تامین و اداری برگزار شد.

در پایان "عبدالله خضری پور" کارمند سابق جهاد کشاورزی سردشت سکان داری شهرداری این شهر را بر عهده گرفت. و از زحمات جعفر امینی آذر و حسن فتاحی با اهدای لوح ، تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

     
تاریخ درج خبر: يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥    -    ساعت درج خبر: ٢٣:٢٧   -  شماره خبر: ٢٧١٢٣١   -   تعداد نمایش: 143
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج