صفحه اصلی|استان|سیاسی|علمی|فرهنگی|هنری|حوادث|شهرستان|ورزشی|اجتماعی|اقتصادی
چهارشنبه ٢٩ دی ١٣٩٥
اخبار > نخستین موزه هشت سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای بمباران شیمیایی در سردشت احداث می شود


 چاپ      ارسال به دوست
 
 
     
     

نخستین موزه هشت سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای بمباران شیمیایی در سردشت احداث می شود

 
     

در بیست و نهمین سال از بمباران شیمیایی شهر مسکونی سردشت موزه هشت سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای شیمیایی این شهر در زمین اهدایی از طرف سپاه سردشت احداث می شود.

     
     

به گزارش خبرنگار بُلفَت، روز چهارشنبه عزم ادارات و ارگان های شهرستان برای یک کار بزرگ فرهنگی استوار بود. اقدامی که سال ها مردم سردشت و منطقه آرزوی آن را بر دل داشتند تا خاطراتشان از دوران پر مشقت 8 سال جنگ تحمیلی و رشادت های مردم شهرستان که هیچگاه خانه و کاشانه خود را ترک نکردند از یادها پاک نشود.

یادهایی که به بمباران شیمیایی تنها شهر مسکونی دنیا یعنی سردشت در 7 تیر سال 66 از جانب رژیم بعث عراق ختم شد و در جریان آن صدها شهید و هزاران جانبازان شیمیایی برجای ماند.

برای حفظ و پاسداشت این ارزش ها آستین ها بالا زده شد. اهدای زمین موزه را فرماندهی سپاه شهدای استان در مراسم بیست و نهمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت که در مسجد جامع این شهر برگزار شده بود جهت اعلام در تریبون به استاندار آذربایجان غربی قول داد و استاندار هم بعد از چند ماه حدود یک میلیارد ریال برای کارهای مطالعاتی اختصاص داد.

این زمین به مساحت بیش از یکهزار متر مربع در شهرک جانبازان و در زمین های موسوم به جهاد سمنان در موقعیت بسیار مناسبی واقع شده است تا به گفته بانیان امر همراه با تقویت ارزش های فرهنگی به رونق اقتصادی شهرستان هم کمک کرده باشد.

معاون فرمانداری سردشت ضمن تبریک هفته وحدت و ماه مولود، همبستگی و تعامل بیشتر مسئولین و مردم را خواستار شد و گفت: این شهرستان هر آنچه لازمه خدمت رسانی به آنان باشد را در خود دارد و لزوم این امر نیز بحث بمباران شیمیایی شهر مسکونی سردشت است که می توان از آن به عنوان یک موضوع اهمیت دار یاد کرد و بر همین اساس پتانسیل های شهرستان را بر طبق نیازهایش به بالفعل تبدیل کرد.

محسن آلی در رابطه با بودجه انجام مطالعات اولیه و پژوهشی احداث موزه 8 سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای بمباران شیمیایی سردشت، اظهار کرد: تاکنون برای مطالعات پژوهشی آن یک میلیارد ریال اختصاص داده شده است.

وی افزود: سپاه به خاطر دغدغه فرهنگ سازی و بحث الگوی فرهنگی و همچنین تعیین خط مشی صحیح و الزامی برای احداث موزه و آنچه مدنظر انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی به عنوان نمایندگان خانواده های شهدا است می تواند تبیین خاصی را در جهت رشد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی شهرستان ایفا کند و همینطور با جانمایی این موضوع نماد پاکی، ایثارگری و شهادت را در این موزه برای شهرستان و استان در سطح کشور مطرح کنیم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان نیز در این جلسه گفت: تملک محل اصابت یکی از بمب های شیمیایی در شهر سردشت از مدت ها قبل جهت احداث موزه مورد بررسی بوده ولی به دلیل محدودیت های اعتباری و قرار گرفتن ساختمان در موقعیت مناسب تجاری و همچنین احتمال اینکه بخشی از آن به مرور زمان از بین رفته باشد، در دستور کار برای احداث موزه بمباران شیمیایی قرار نگرفت.

جلیل جباری اظهار کرد: خوشبختانه در بودجه امسال با توجه به تاکید استاندار احداث موزه در کمیته برنامه ریزی شهرستان قرار داده شد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه استان یک تخصیص اولیه نیز برای آن صورت گرفت.

وی با بیان اینکه برای تخصیص اعتبارات مراحل بعد هم، پیگیری های بیشتری را می طلبد گفت: امیدوارم این پروژه همانند پروژه های دیگری که شروع می کنیم و باقی می مانند نباشد. تا حداقل بتوانیم بسته به مساحت، فضا و زیربنایی که طراحی در آن صورت می گیرد پروژه موزه را دو تا سه ساله به اتمام برسانیم.

جباری با تشکر از فرماندهی سپاه شهدا و شهرستان در رابطه با اهدای زمین موزه تخصصی 8 سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای بمباران شیمیایی سردشت، بیان کرد: بعد از تحویل، زمین جهت طراحی به پیمانکار و مشاور واگذار و در اوایل فروردین سال 96 عملیات اجرایی آن شروع می شود.

معاون هماهنگ کننده سپاه سردشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه سپاه با قاطعیت در راستای امور فرهنگی آماده هر نوع همکاری است گفت: این زمین جهت احداث موزه دفاع مقدس و شهدای شیمیایی به مساحت بیش از یک هزار متر مربع به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان واگذار شده است.

سرهنگ مصطفی حبیبی افزود: انتظار داریم مجموعه شهرستان همکاری های لازم را در جهت به سرانجام رساندن این پروژه و پیگیری آن با جدیت انجام دهند چون از درخواست ها و انتظارات مردم سردشت و جامعه ایثارگران است چون صبغه خوبی در ایثارگری و دفاع از انقلاب را دارند.

وی تصریح کرد: در آن زمین 3 سوله وجود دارد که انتظار داریم حفظ شوند چون آثاری از زمان جنگ و دفاع مقدس بوده و برای انتقال ایثارگری ها، فرهنگ شهید و شهادت بسیار حائز اهمیت هستند که زمین یادشده قطعا جوابگوی نیازهای موزه خواهد بود.

سرهنگ حبیبی بیان کرد: در نظر داریم 2 سوله دیگر را در جوار زمین اهدایی جهت راهیان نور قرار دهیم تا شهرستان نیز علاوه بر اهداف فرهنگی از ظرفیت اقتصادی 30 هزار زائر برخوردار شود.

حسین محمدیان یکی از اعضای انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت در این جلسه ایجاد موزه در شهرستان را نه تنها خواسته مردم سردشت بلکه کشور عنوان کرد که نمادی از مقاومت و ایثارگری مردم را می رساند و در این راستا بر جدا بودن دو ساختمان برای موزه به لحاظ مظلومیت مردم سردشت و جنگ تاکید کرد.

در پایان جلسه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بر استفاده بهینه از فضاهای زمین اهدایی تاکید کرد و گفت: بعد از طراحی محتوایی موزه توسط مشاور، این طرح ها نیز در سردشت و با حضور اعضا جهت همفکری و ایجاد مکان های مورد نیاز به نمایش درخواهد آمد.

این جلسه در دفتر کار معاون فرمانداری سردشت و با حضور اعضا برگزار شد.

بازدید از محل زمین احداث موزه هشت سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای بمباران شیمیایی شهر مسکونی سردشت از جمله برنامه های امروز بود.

شهر مسکونی سردشت در 7 تیر سال 66 در حالی که 12 هزار نفر جمعیت داشت مورد تهاجم بمباران شیمیایی بعث عراق قرار گرفت و در جریان آن صدها شهید و هزاران جانباز شیمیایی برجای ماند.

شهرستان سردشت با جمعیت 120 هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با اقلیم کردستان عراق قرار دارد.

**گزارش از: آرام ظاهری**

انتهای پیام/

     
تاریخ درج خبر: چهارشنبه ١٧ آذر ١٣٩٥    -    ساعت درج خبر: ٢٠:٣٦   -  شماره خبر: ٢٦٩٢٧٣   -   تعداد نمایش: 134
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج