صفحه اصلی|استان|سیاسی|علمی|فرهنگی|هنری|حوادث|شهرستان|ورزشی|اجتماعی|اقتصادی
پنج شنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٥
اخبار > مغفول ماندن ظرفیت میراث فرهنگی و گردشگری در سردشت/ زیرساخت های سردشت در حد صفر!


 چاپ      ارسال به دوست
 
 
     
     
بلفت بررسی می کند؛

مغفول ماندن ظرفیت میراث فرهنگی و گردشگری در سردشت/ زیرساخت های سردشت در حد صفر!

 
     

شهرستان سردشت علیرغم دارا بودن ظرفیت های متعدد طبیعی و تاریخی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با محرومیتی مضاعف روبروست که تدبیر جدی مسئولان را برای رفع آنها می طلبد.

     
     

به گزارش بلفت، سردشت شهری با قدمت چندین هزار ساله. این جمله را دکتر فلاحیان در حالی می گوید که آثار تاریخی مربوط به دوران نوسنگی در آن کشف شده است.
جنینی که از ۸ هزار سال قبل در محوطه باستانی باغی مدفون بوده و با کاوش های باستان شناسی روی تازه ای از تاریخ ناشناخته این مرز و بوم را در اختیار متخصصان این حوزه قرار داده است.
رضا حیدری تپه باستانی ربط را یکی از دولت شهرهای حوزه سرزمین ایران در سه هزار سال پیش کرد و افزود: در سال 1384 شمسی کاوش های باستان شناسی این بار به صورت سیستماتیک در تپه ربط 2 آغاز شد و حاصل آن پیدا شدن سنگ فرش های هنرمندانه از هزاره اول قبل از میلاد و همچنین آجرهای لعابداری که برخی از آنها دارای کتیبه های خط میخی بوده و ترجمه شدند.
وی شهرستان سردشت را به دلیل وضعیت جغرافیایی آن دارای استعداد خوبی برای کاوش دوران پارینه سنگی و عصر حجر دانست و گفت: آثاری که در سردشت براساس بررسی های سطح الارض مشاهده می شوند مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد یعنی 9 هزار سال پیش است و احتمالا روستاهای اولیه بعد از دوران غارنشینی است که استعداد خوبی برای مطالعه بر دوران پارینه سنگی است.
این کارشناس باستان شناسی در رابطه با ظرفیت سردشت برای راه اندازی و داشتن موزه، معتقد است: در بررسی های حوزه زاب 30 محوطه شناسایی شده که بخشی از آنها مورد کاوشگری و بررسی قرار گرفته است و جای دارد با همکاری مدیران شهرستان یک موزه فاخر در حد و اندازه آثاری که از این محوطه ها به دست آمده راه اندازی شود
تاریخ این خطه از کشور در تپه های باستانی ربط، باغی، ملاوسو، بالان و غیره پنهان شده است که تا این کاوش های اندک با توجه به آثار مکشوفه به ۸ هزار سال قبل برمی گردد.
اما در کمال ناباوری آثاری که از این مجموعه ها کشف می شود در شهرهای عمقی کشور به دیده نمایش هموطنان گذاشته می شود در حالی که ظرفیت این شهرستان به گفته دکتر یوسف فلاحیان جهت احداث سایت موزه و موزه های تخصصی بسیار مناسب است.
حتی اکتشافات اخیر در محوطه باستانی باغی ناشی از فشارهایی بوده که احتمال می دادند این محوطه نیز همانند جاه های دیگر حاشیه رودخانه زاب زیر سد کولسه می رود ولی زمانی که از محفوظ ماندن آن مطمئن شدند کاوش ها را نیز به سبب قطع بودجه متوقف کردند.
بی توجهی به گردشگری شهرستان تنها به میراث معنوی این مردم ختم نمی شود.
وجود آبشارهای شلماش، رزگه به عنوان آبشارهای دائمی، بلند و بکر استان و کوهستان های سربه فلک کشیده اش که می توانند جاذبه های خوبی جهت ورزش پرطرفدار و ارز آور اسکی در استان باشد و همچنین جنگل های بلوط که در ادامه جنگل های زاگرس هستند و رودخانه زاب کوچک که محیطی زیبا را در حوزه خودش ایجاد کرده و در نهایت بعد از گذشت از کشور عراق به خلیج همیشه فارس می ریزد می تواند آهنگ جذب گردشگر را برای خطه آذربایجان غربی و نگین آن بنوازد.
راه های مواصلاتی منتهی به شهرستان که اصلی ترین عامل توسعه به شمار می روند اما در سردشت هیچکدام رنگ توسعه را به خود ندید.
اما هرگز اقدامی در جهت بازسازی و رفع نقاط حادثه خیز در آنها صورت نگرفت و جاده بانه سردشت هنوز هم در پیچ هایش احساس دور زدن یک میدان را دارد.
بازارچه مرزی کیله که می تواند دروازه شهرستان به سمت گردشگری خارجی باشد بسته است و این در حالی است که سالانه هزاران نفر از اهالی اقلیم کردستان جهت درمان و حتی بهره مندی از طبیعت بکر از مسیرهای گوناگون وارد سردشت می شوند که بیشتر سفرها نیز حالت قومی دارد.
در جهان امروزی صنعت گردشگری به جهت درآمدزایی جزو ارز آورترین صنعت جهان محسوب می شود و کشور ما نیز از جمله ۱۵ کشور دارای بیشترین جاذبه ها است اما متاسفانه به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها از جذب درآمدهای این حوزه محروم می شویم.
در سردشت به جهت مرزی بودن این ضعف ها بیشتر به چشم می خورد.

انتهای پیام/

     
تاریخ درج خبر: چهارشنبه ٧ مهر ١٣٩٥    -    ساعت درج خبر: ١٤:٠٨   -  شماره خبر: ٢٦٤٣٧٤   -   تعداد نمایش: 196
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج