صفحه اصلی|استان|سیاسی|علمی|فرهنگی|هنری|حوادث|شهرستان|ورزشی|اجتماعی|اقتصادی
پنج شنبه ٠٥ اسفند ١٣٩٥
اخبار > آسیب های کشاورزی آفت مگس جالیز در سردشت کنترل شد


 چاپ      ارسال به دوست
 
 
     
     

آسیب های کشاورزی آفت مگس جالیز در سردشت کنترل شد

 
     

کارشناس کلینیک گیاهپزشکی سردشت گفت: آسیب های کشاورزی آفت مگس جالیز در شهرستان سردشت با کمک جهادکشاورزی این شهرستان کنترل شد.

     
     

مهندس شیرکو احمدپوری  در گفت و گو با بلفت اظهار کرد: شیوع آفت مگس جالیز متاسفانه در سال جاری بر روی خیار بسیار قابل توجه بوده و کنترل این آفت با سمپاشی بسیار مشکل است.
وی اظهار کرد: جهادکشاورزی شهرستان سردشت با توزیع رایگان تله های سراترپ و کارت های زرد فرمونی و استفاده از پروتئین هیدرولیزات، بین کشاورزان تا حد زیادی از خسارت این آفت جلوگیری کرد.
کارشناس کلینیک گیاهپزشکی سردشت  گفت: در مزارع روستای واوان که در اوایل فصل رویشی خیار، خسارت 100% روی این محصول را شاهد بودیم، خوشبختانه با استفاده از ادوات نصب شده در مزرعه، خسارت نزدیک به صفر درصد رسید.
احمدپوری ادامه داد: کشاورزان همچنین با جمع آوری و انهدام و یا سوزاندن میوه های کرم دیده شده نیز می توانند از خسارت آفت بکاهند و یا این که با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سردشت، واحد حفظ نباتات و کلینیک گیاهپزشکی سردشت، نسبت به دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت رایگان ادوات برای کنترل آفت مگس جالیز، در کاهش جمعیت و خسارت این آفت موثر باشند.
وی یادآور شد: مگس جالیز از آفتهای مهم محصولات جالیزی بوده که امسال روی خیار، هندوانه، کدو و محصولات جالیزی در سطح شهرستان سردشت به وفور قابل مشاهده بوده است.
احمدپوری تصریح کرد: لاروهای آفت مزبور با تغذیه از میوه ها موجب فساد و غیر قابل استفاده شدن میوه می شود و از نظر اقتصادی نیز ضرر فراوانی به زارعان وارد می کند.
وی تأکید کرد: زارعان اغلب به دلیل نا آگاهی از زندگی آفت، مزارع خود را در نوبت های متمادی با سموم مختلف و در مواردی سموم غیر مجاز و خطرناک سمپاشی می کنند و این سمپاشی ها نه تنها در مهار کردن آفت چندان موثر نیستند بلکه با توجه به رعایت نکردن سمی بودن محصولات خود، میوه ها را زودتر از موعد برداشت کرده و به بازار مصرف ارایه می دهند و باید گفت مصرف چنین محصولاتی برای سلامت جامعه خطر آفرین است.
احمدپوری با اشاره به روش زندگی آفت مگی جالیز اظهار کرد: این آفت در مناطقی که دارای زمستانهای سرد می باشد از اواخر مهر ماه به صورت شفیره در خاک بسر برده وبدین ترتیب ماه های باقیمانده پاییز وسرتاسر زمستان را در داخل خاک به صورت شفیره غیر فعال به سر می برد.
وی گفت: در بهار حشره های کامل از خاک خارج شده وبین حشره های نر وماده جفت گیری صورت می گیرد. تخم گذاری آفت به صورت دسته جمعی در زیر پوست میوه های جوان و حد اکثر در عمق 5 میلیمتری صورت می گیرد. طول دوره تخم 3 تا 4 روز می باشد.
احمدپوری ادامه داد: هر مگس حد اقل 3 وحداکثر 51 تخم وبه طور متوسط بین 15 تا 18 تخم در داخل هر سوراخ رهاسازی می کند و لاروهای آفت بعد از تغذیه از گوشت میوه، پس از 4 تا 6 روز به حداکثر رشد خود رسیده، از میوه خارج شده و در داخل خاک تبدیل به شفیره می شوند طول دوره شفیرگی در حرارت 30 درجه سانتی گراد 8 تا 10 روز است.
وی افزود: پس از آن حشره های کامل از خاک خارج شده، در هوا به پرواز در آمده و جفت گیری می کنند و حشره های کامل ماده دو روز پس از جفت گیری اقدام به تخم ریزی در زیر سطح پوست میوه می کند و در شرایط طبیعی طول دوره یک نسل آفت بین 8 تا 22 روز طول می کشد و در مناطقی که درجه حرارت روزانه پایین باشد، طول دوره یک نسل طولانی تر خواهد بود.
احمدپوری عنوان کرد: آفت مزبور فاقد دوره استراحت اجباری در زمستان بوده و در صورت مساعد بودن هوا در طول زمستان در سر تا سر زمستان فعال است.
کارشناس کلینیک گیاهپزشکی سردشت در رابطه با مبارزه زراعی با این آفت گفت: اجرای شخم و دیسک بلافاصله پس از برداشت محصول، خصوصاً در مناطقی که دارای زمستانهای سرد هستند برای از بین بردن حالت زمستان گذرانی آفت بسیار موثر است. این کار از انبوهی جمعیت آفت در بهار سال بعد به میزان قابل ملاحظه ای خواهد کاست.
انتهای پیام/
 
     
تاریخ درج خبر: دوشنبه ٥ مهر ١٣٩٥    -    ساعت درج خبر: ١٢:٤٢   -  شماره خبر: ٢٦٤٢٠٣   -   تعداد نمایش: 268
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج